Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

 

     "Obec má právo na vlastné symboly. Obec, ktorá má vlastné symboly, je povinná ich používať pri výkone samosprávy. Symboly obce sú erb obce, vlajka obce, pečať obce, prípadne aj znelka obce. Právnické osoby zriadené alebo založené obcou, iné právnické osoby a fyzické osoby môžu používať symboly obce len so súhlasom obce." (Zákon o obecnom zriadení, 369/1990 Z. z.)

 

     Erb obce 

       Prvý obecný symbol sa používal v rámci organizovanej obecnej správy s vlastnou kancelárskou činnosťou už v 15. storočí. Na základe odtlačky pečatidla na dokumentoch z roku 1734 bola historickým symbolom Dolných Vesteníc okrúhla gotická pečať v strede s "ľudskou postavou" - sv. Jakubom, patrónom dnes už zaniknutého kostola. Patrón kostola je zobrazený v obvyklej polohe: na pažiti stojí muž - pútnik v dlhom odeve s plášťom a na hlave s nápadným klobúkom. V pravej ruke drží pútnickú palicu a o ňu má priviazanú tekvicu ako nádobu na vodu.

     Na základe tohto pečatidla sa dozvedáme, že pôvodný farský kostol bol zasvätený sv. Jakubovi. Patrón kostola - svätec - je vsadený do gotickej kružby, čo je jasným dôkazom, že pečatidlo z r. 1734 malo gotickú predlohu.

       Heraldicky upravený historický symbol Dolných Vesteníc je nasledovný: modrý štít, na ktorom na zelenej pažiti stojí červenoodetý sv. Jakub. Na pleciach má strieborný (biely) plášť, na hlave strieborný (biely) klobúk, v ruke striebornú palicu s priviazanou tekvicou.

     Na konci 19. storočia si dala obec vyhotoviť nápisovú pečiatku, ktorá silne obmedzila používanie pečatidla z r. 1734. Ďalšia nápisová pečiatka bola vyhotovená v r. 1910. Pretože si obec svoj historický symbol už nikdy neobnovila, celkom sa naň zabudlo. 

     Vznik mestskej a obecnej samosprávy v r. 1989 bol impulzom v mnohých obciach na Slovensku k zavedeniu vlastného obecného erbu. V r. 1992 vznikol novotvar p. Maliarika symbolizujúci tunajšie ovocinárstvo - v štíte na ľavom kolene kľačiaca žena , ktorá pred sebou drží šatku s piatimi jablkami. Pre obec je však oveľa prijateľnejší vyše 600-ročný historický symbol Dolných Vesteníc - pôvodný patrón obce sv. Jakub.

 

    

      Vlajka obce

 

       Obecná vlajka má podobu piatich pozdĺžnych pruhov modrého, bieleho, červeného, bieleho a zeleného. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu.

 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Ak potrebujete zistiť, kam patrí aký druh odpadu, poradíme Vám! Pozrite si, prosím, našu príručku k triedeniu odpadu v našej obci.

112 európske číslo tiesňového volania, ktoré môžete volať bezplatne kdekoľvek v EÚ

155 Rýchla zdravotná pomoc

150 Hasiči

158 Polícia

0850 111 313 Linka záchrany - lekár, ktorý poradí, ako poskytnúť prvú pomoc

webygroup

Úvodná stránka